Vozidla jezdící na CNG (stlačený zemní plyn) mohou ušetřit až 50 % nákladů na palivo. Kromě toho mají nižší emise a nemají výrazně vyšší pořizovací náklady než vozidla na klasické pohonné hmoty.
Hybridy (kombinace spalovacího motoru a elektromotoru) sníží spotřebu paliva, obzvlášť při městském provozu. Dnes už jsou ale stále častěji upřednostňovány samotné elektromobily, jejichž technické a dojezdové vlastnosti se neustále zlepšují.
Elektromobily mají lokálně nulové emise, nízké provozní náklady a jejich dojezdová vzdálenost se neustále zvyšuje. Kromě toho je samotný mechanismus motoru daleko jednodušší a energeticky účinnější než u...
Od roku 2015 je prodejce povinen při prodeji uvést průkaz energetické náročnosti budovy. Pro zjednodušení můžeme průkaz přirovnat k energetickým štítkům na běžných domácích spotřebičích. I ty ukazují množství spotřebované energie daným výrobkem.
Průkaz energetické náročnosti budov (často jako PENB) nabízí ověřenou hodnotu, ze které lze odvodit roční náklady na energie. Průkazy slouží k ochraně spotřebitele, který se rozhoduje o nákupu nemovitosti a informuje všechny zájemce o kvalitě nemovitosti.
Rozdíl nákladů na vytápění mezi třídami A a C je průměrně velkém bytě 500 Kč měsíčně, v rodinném domě dokonce více než 1000 Kč za měsíc.
Při výběru spotřebičů opravdu dbejte na deklarovanou energetickou třídu. Měli byste vědět, že energetická třída A není jednoznačně nejúspornější. U mnoha typů spotřebičů se naopak jedná o nejhorší třídu, kterou lze v zemích Evropské unie vůbec dodávat na trh. Od chvíle, kdy bylo zavedeno štítkování, začala většina výrobců vyrábět ještě úspornější spotřebiče. Kvůli technickému pokroku se tak setkáme i se spotřebiči s označením A++ nebo dokonce A+++.
Štítkování spotřebičů se od března 2021 znovu změní. Na štítcích se již nebude používat označení jako např. A+ nebo A++, plusová znaménka totiž zmizí. Nový systém štítkování,...
Víte, kudy v domácnostech uniká nejvíce tepla? Viníkem jsou nejčastěji všechna okna a dveře. Jejich správným výběrem snížíte energetické ztráty. Navíc zamezíte i prostupu hluku z ulice
Dnes se již běžně montují okna s trojskly, která mají ještě lepší izolační vlastnosti než dvojskla.
Pokud zvažujete výměnu oken, zamyslete se, zda nezateplit i fasádu. Pokud tato dvě opatření zvládnete udělat naráz, můžete uvažovat například o předsazené montáži oken (okna nebudou zapadlá ve fasádě).
Zároveň s výměnou oken je vhodné řešit i jejich zastínění. Zejména na jižně nebo západně orientovaných stranách.
Pokud zvažujete renovaci fasády, je ideální řešit i její zateplení. To zajistí tepelnou pohodu v zimě, kdy izolace brání úniku tepla z domu ven. Stejně tak ale v létě, kdy naopak zabrání prostupu tepla do domu a jeho přehřátí.
Existuje celá řada zateplovacích systémů užívajících různé materiály. Jejich výběr je na vás, důležité je provést zateplení fasády kvalitně – optimální tloušťka izolantu pro renovace se pohybuje od 18 do 24 cm podle druhu zvoleného materiálu.
Když zvažujete zateplení fasády, zamyslete se, zda současně nevyměnit i okna. Pokud tato dvě opatření zvládnete naráz, můžete uvažovat například o předsazené montáži oken (okna nebudou...