Jak ušetřit
v obcích a krajích

Tipy pro úspory

Veřejná doprava a její optimalizace

  • Přes 60 % občanů využívá ke své dopravě hromadné prostředky.  Aktivnější využívání elektřiny v městské a příměstské dopravě je proto efektivní možností, jak snížit závislost na neobnovitelných zdrojích a redukovat uhlíkovou stopu. Svůj vozový park mohou obce rozšířit o elektrobusy nebo tramvaje. Stejně tak i postupný nákup nových dopravních prostředků a vyřazování těch nejstarších, které jsou zpravidla náročné na údržbu i na množství spotřebované energie, je správnou cestou.
  • Svou roli hraje také efektivní plánování jednotlivých linek hromadné dopravy. Jejich optimalizací lze ušetřit jako na energiích, tak i na množství...
Celý tip

Modernizace osvětlení v budovách

  • Instalace moderního osvětlení je jednou z nejméně náročných úprav, do kterých se můžete ve veřejných budovách pustit. Právě výměna osvětlení ve výrobních halách nebo celých areálech může pro firmy znamenat významnou úsporu.
  • Při změně osvětlení a při případné renovaci budovy byste měli myslet na dostatek přirozeného osvětlení ve všech budovách. S novými LED světly lze pak ušetřit až 90 % spotřebované energie.
  • Vedle úspory energie lze zároveň snížit světelné znečištění a případně přizpůsobit barevnost a intenzitu světla při zachování všech norem hygieny i bezpečnosti práce. Moderní systémy osvětlení se dokáží automaticky...
Celý tip