Koupě nového spotřebiče

  • Při výběru spotřebičů opravdu dbejte na deklarovanou energetickou třídu. Měli byste vědět, že energetická třída A není jednoznačně nejúspornější. U mnoha typů spotřebičů se naopak jedná o nejhorší třídu, kterou lze v zemích Evropské unie vůbec dodávat na trh. Od chvíle, kdy bylo zavedeno štítkování, začala většina výrobců vyrábět ještě úspornější spotřebiče. Kvůli technickému pokroku se tak setkáme i se spotřebiči s označením A++ nebo dokonce A+++.
  • Štítkování spotřebičů se od března 2021 znovu změní. Na štítcích se již nebude používat označení jako např. A+ nebo A++, plusová znaménka totiž zmizí. Nový systém štítkování, kde bude nejvyšší třídu znovu představovat písmenko A, má za cíl sjednotit odlišné značení u nejčastěji používaných spotřebičů. Více informací naleznete na webu uspornespotrebice.cz.
  • Nezapomeňte, že nejvíce energie lze ušetřit u spotřebičů, které běží nejdéle a mají relativně vysokou spotřebu – typicky se jedná o ledničku, pračku nebo myčku. Jejich spotřebu energie také ovlivníte správným používáním. Pár tipů, jak na správný provoz těchto spotřebičů naleznete zde.
  • Pokud se rozhodujete mezi stolním PC a notebookem a zároveň nepotřebujete zařízení s extrémním výkonem, dejte přednost notebooku, jeho energetická spotřeba je zásadně nižší. Více tipů pro správný a ekonomický provoz domácí elektroniky jsme pro vás připravili zde.

Které energetické třídy jsou dnes nejúspornější?