Domácí elektronika

Na některých maličkostech utrácíme v domácnostech naprosto zbytečně. To docela dobře platí třeba pro domácí elektroniku. Televize nám doma hraje jako kulisa, aniž by se na ni někdo opravdu díval, ostatní elektronika je ve stand-by módu a vyčkává na své spuštění. Provoz spotřebičů a elektroniky ve stand-by módu přitom není zdaleka zadarmo a běžnou domácnost vyjde na tisíce korun ročně. To platí o to více, pokud jsou používaná zařízení stará více než 5 let. I zde platí pár jednoduchých pravidel, která není složité dodržovat:

  • Pokud máte možnost zařízení úplně vypnout, udělejte to!
  • Nenechávejte přístroje ve stand-by modu nebo spánkovém režimu. Vzpomeňte si na to zejména, když jedete na dovolenou a ušetřené peníze si raději užijte tam.
  • Když zrovna nenabíjíte mobilní telefon, počítač nebo tablet, nenechávejte nabíječky zapojené v zásuvce. Nabíječky totiž spotřebovávají energii neustále. 
  • Nepohodlí při vytahování spotřebičů ze zásuvky se dá řešit jednoduše – můžete si pořídit spínací zásuvky nebo prodlužovací kabely. Koupit je můžete buď manuální s jednoduchým tlačítkem, které zastaví přívod elektřiny do zásuvky, nebo s časovým spínačem, který sepne v určený čas a začne napájet elektrospotřebič. Můžete takto nastavit třeba televizi, která může spotřebovávat energii, jen když trávíte rodinný večer na gauči.
  • Jako u každého spotřebiče nebo elektroniky je důležité stáří výrobku. Stará elektronika je mnohem energeticky náročnější než ta nová, která už splňuje novější náročnější standardy.
  • Pokud se nevyznáte v energetických třídách nebo si myslíte, že nejlepší třídou je dnes třída A, podívejte se na našeho rádce pro správný výběr nového spotřebiče.