Vytápění a regulace teploty

Vytápění – právě to je největším žroutem energie v českých domácnostech. Ani zvyšující se ceny elektřiny a plynu přitom neodrazují české rodiny od zbytečného přetápění svého domova. Každý chce pochopitelně platit co nejméně a srovnává si ceny energií napříč poskytovateli, často ale zapomínáme na pár jednoduchých pravidel, které nám se snížením spotřeby pomohou. Víte, že snížení teploty v bytě o 1°C představuje 6 % celkové spotřeby energie? Doporučená teplota v domácnosti je přitom 20 až 21°C, české rodiny jsou ale během zimy zvyklé udržovat teplotu kolem 24°C.  Jak dále ušetřit peníze za vytápění a zlepšit vnitřní prostředí našich domovů najdete níže:

  • Na topení neodkládejte žádné oblečení, v dostatečné vzdálenosti od něj udržujte také nábytek. Pokud zbavíte radiátory všech zbytečných překážek, zlepšíte tak cirkulaci tepla v domácnosti a ušetříte až 20 % na svých účtech za topení.
  • Nezapomeňte, že doporučená teplota v obývaných místnostech je 20 °C, v koupelně 24 °C a v ložnici ideálně 17 °C, tedy o přibližně 3 stupně nižší, než obvyklá teplota v ostatních místnostech.
  • Pořiďte si pokojový termostat s časovým spínačem. Nemusíte přece topit, když jste v práci a děti ve škole. Stejně tak je zbytečné topit i v noci, navíc to neprospívá zdraví. Vyšší teploty znamenají sušší vzduch v místnosti, který více namáhá naše dýchací cesty.
  • Podobně fungují i termostatické hlavice na radiátory, které se dají programovat tak, aby topily pouze v určitou dobu. Snížení teploty v místnosti o 1 °C znamená snížení nákladů na topení o 6 %. Správným vytápěním tak lze snížit náklady o 20 až 30 %. Nemyslete jen na peněženku, ale také na své zdraví, které snížení teploty ocení.
  • Velkým problémem českých domácností je větrání. Zde platí jednoduché pravidlo – krátce, ale intenzivně. Krátkým intenzivním větráním dosáhnete výměny vzduchu v místnosti bez toho, aby vám po celý den unikalo teplo jen částečně otevřeným oknem. Na vytápění tak spotřebujete méně energie a ještě do místnosti dostanete dostatečné množství čerstvého vzduchu. Pokud máte rodinný dům a přemýšlíte o jeho renovaci, pořiďte si při ní systém řízeného větrání s rekuperací. Problém s větráním pak už nebudete muset řešit.
  • Když už jsme u větrání, zastavit bychom se měli také v koupelně. Koupelnový ventilátor je nutný pro omezení vlhkosti, jeho aktivita, která by byla delší než 20 minut, je ale zbytečná. Doplňte ho proto o časový spínač, aby ventilátor neběžel nadarmo pokaždé, když ho zapomenete vypnout.
  • Pro správné vytápění je důležitý také pravidelný servis a správné nastavení regulace kotle, které mohou pomoci ušetřit až 20 % spotřebované energie na vytápění. Správné nastavení řešte s technikem při každoroční revizi vašeho kotle. Pokud už kotel dosluhuje a má svá nejlepší léta za sebou, investujte do jeho výměny. Moderní kotle umí snížit spotřeby energie a zároveň splňují ty nejpřísnější bezpečnostní standardy. 
  • Pomoci si můžete u zaizolováním přívodů ústředního topení. To platí obzvlášť v případě, pokud přívody prochází chladnými místnostmi, které třeba nevytápíte.