Nákup úsporných spotřebičů

Stejně jako domácnosti i firmy nakupují spotřebiče a elektroniku pro své zaměstnance nebo jako vybavení do společných prostor. Ať už se jedná o kancelářské vybavení, vybavení kuchyněk nebo počítače, každou firmu a správce jejího majetku by měly zajímat nejen pořizovací náklady, ale i budoucí provozní výdaje. Spotřebiče dnes mají povinně energetické štítky, díky kterým lze budoucí náklady na provoz těchto spotřebičů dobře spočítat. Čím vyšší energetická třída, tím nižší lze očekávat provozní náklady. 

  • Při výběru spotřebičů opravdu dbejte na deklarovanou energetickou třídu. Měli byste vědět, že energetická třída A není jednoznačně nejúspornější. U mnoha typů spotřebičů se již naopak jedná o nejhorší třídu, kterou lze v Evropské unii vůbec dodávat na trh. Od doby, kdy se používá štítkování spotřebičů, totiž uplynulo spoustu času a většina výrobců začala vyrábět ještě úspornější spotřebiče než kdy předtím.
  • Kvůli technickému pokroku, který spotřebiče za posledních pár let udělaly, se totiž stává, že například třída A+ u televizí je až třetí nejlepší. Existují už totiž přístroje, které dosahují třídy A++ a dokonce i A+++.
  • Štítkování spotřebičů se ale od března 2021 znovu změní. Na štítcích se již nebude používat označení jako např. A+ nebo A++, plusová znaménka totiž zmizí. Nový systém štítkování, kde bude nejvyšší třídu znovu představovat písmenko A, má za cíl sjednotit odlišné značení u nejčastěji používaných spotřebičů. 
  • Více informací naleznete na webu www.uspornespotrebice.cz