Koupelna

Dopřát si po náročném dni horkou vanu nebo alespoň dlouho sprchu. Na tom samozřejmě není špatného, ale něco to přeci jen stojí. Stačí několik malých opatření a svou chvilku pohody a relaxu si můžete užít o něco šetrněji, aniž byste pocítili rozdíl:

  • Víte, kolik vody spotřebujete při sprchování? Záleží především na sprchové hlavici, která reguluje množství proteklé vody. Ekonomická sprchová hlavice společně s regulátorem proudu ušetří i třetinu množství vody, úspornějšího průtoku vody si přitom ani nevšimnete.
  • Nezapomínejte na to, že sprchování je v průměru téměř třikrát úspornější než napuštěná vana, samozřejmě pokud nejste ve sprše delší dobu, než za kterou by se napustila vana.
  • Snažíte se zajistit ten správný poměr teplé a studené vody ze dvou kohoutků? Zdlouhavé nastavování ideální teploty rozhodně není správný způsob, jak vodu šetřit. Řešením jsou baterie pákové, pokud vás ale baví moderní technologie a novinky, existují dokonce i baterie termostatické. Na jejím těle přímo nastavíte požadovanou teplotu a svou ideální teplotu ve sprše tak budete mít neustále přednastavenou.
  • I na domácím WC se dá ušetřit obrovské množství vody, záleží jen na typu splachovače a objemu splachovací nádrže. Vhodným způsobem je pořízení dvoutlačítkového splachovače, kterým lze nastavit množství splachované vody. Další možností je takzvaný WC stop, který se dá umístit do většiny nádržek. Funguje jako závaží, které pomáhá dříve ukončit splachování.
  • Pokud se v domácnosti vyskytuje více zástupců mužského pohlaví, vyplatí se vám investice do pisoáru.
  • Už jste někdy slyšeli o perlátoru? Zařízení, kterého si na běžném kohoutku ani nevšimnete, usměrňuje proud proteklé vody. Běžný průtok vodovodní baterie se pohybuje v rozmezí 10 – 15 litrů, s perlátorem ho můžete omezit jen na 6 litrů. Rodina tak může ročně ušetřit tisíce korun.